Recenze DVD: LOUISIANA STORY


LOUISIANA STORY
(Louisiana Story)
USA 1948, 79 min.
DVD - Region 1
Home Vision Entertainment (2003)
čb, 1.33:1, mono DD 2.0, anglicky
Bonusy: rozhovor s Francis Flahertyovou, ukázka z dokumentu a Francis Flahertyové, diskuse o úvodních partiích filmu, ukázka z dokumentu THE LAND (1941), korespondence kameramana R. Leacocka

Z filmů Roberta Flahertyho stojí LOUISIANA STORY (1948) až na samém konci jeho tvůrčí dráhy a svým způsobem se dá říct, že završuje jeho tvůrčí i filozofický názor, vyvíjející se v jeho filmografii od legendárního NANUKA (1921), přes strhujícího MUŽE Z ARANU (1933) až k nikdy ne úplně dokončenému dokumentu THE LAND z roku 1941. Flaherty si i v LOUISIANA STORY zvolil za východisko své obvyklé schéma - skrze postavu hlavního hrdiny charakterizovat prostředí a jeho výjimečnost ve srovnáním se světem moderní civilizace. Flahertyho obdiv k přirozenému způsobu života, ke koexistenci s přírodou, je cítit z většiny jeho předchozích prací. V LOUISIANĚ, zasazené do oblasti louisianských mokřadů a bažin, v tomto svém, místy až naivním a rosseauovském zahledění, pokračoval.

Hlavním hrdinou je tentokrát malý chlapec (dětský hrdina se uplatnil už v MUŽI Z ARANU), podnikající průzkumné i lovecké výpravy do vodního bludiště zátok, vodních lesů a rozlehlého rákosí. V těchto pasážích se Flaherty ubírá osvědčenými cestami své filmové řeči a pomocí poutavé kamery přibližuje tento neobyčejný svět. Dramatická linie se ve filmu začne odvíjet poté, co chlapec narazí na vrtnou plošinu, která v močálech hledá ropu. Kontrast nedotčeného přírodního ráje a symbolu moderní doby, těžařské věže, se ovšem velice brzy vytratí. Chlapec se s dělníky na plošině spřátelí, sleduje se zájmem jejich práci a celý film končí vzájemným dojemným loučením. A právě v tomto okamžiku se mi zdá, že celá stavba filmu už je vysloveně naivní. Nelze se tomu ale až tak divit. Flaherty film natáčel za finanční podpory těžařské společnosti Standard Oil Company a těžko mohl zápletku více vyhrotit. Já osobně ovšem z filmu cítím i jistou míru kánonu, zaběhlého postupu, aplikovaného na zvolené téma. Zatímco v NANUKOVI a v MUŽI Z ARANU sváděl Flaherty boj s nepříznivým prostředím i s finančními problémy, byl nucen improvizovat a leckdy se musel stát součástí jím filmovaného světa, v LOUISIANĚ STORY takové ztotožnění s látkou necítím. Film jakoby postrádal ono zaujetí, „tah na branku“. Působí spíš jako formálně pozoruhodné dílo, využívajících osvědčených postupů a natočené v relativně finanční bezstarostnosti. Rozdíl je cítit i v pojetí hlavních hrdinů Flahertyho filmů: v NANUKOVI a MUŽI Z ARANU sváděli každodenní zápas o holé přežití, zatímco v LOUISIANĚ se ústřední hrdina věnuje lovu jen pro zábavu. A tak hovoří-li někteří recenzenti v souvislosti s LOUISIANOU o Flahertyho nejvýznamnějším díle, musím k tomu zaujmout spíše rezervovaný postoj. Syrovost a autenticita takového MUŽE Z ARANU je pro mne pořád smysluplnější, než formální dokonalost LOUISIANY. V zájmu objektivity je ale potřeba podotknout, že LOUISIANA STORY je filmovými historiky považována za jeden z nejvýznamnějších amerických dokumentů, byla nominována na Oscara a získala Pulitzerovu cenu.

Výše řečeným bych nechtěl způsobit dojem, že jde o špatný disk. Samotné DVD je uděláno téměř vzorově, jak je u Home Vision Entertainment dobrým zvykem. Obraz ve skoro původním formátu 1.33:1 (lehce ořízlá krajní písmenka úvodních titulků dokazují, že originální rozměr obrazu je patrně 1.37:1), je krásně čistý, kontrastní, výborně jsou reprodukovány všechny krajinné scenérie, na jejichž vystižení měl Flaherty zvláštní cit. Přepis byl prováděn podle originální kopie, dochované v Kongresové knihovně. Zvuk v DD 2.0 je velmi přirozený a prakticky bez chyb. Pečlivá je také sestava bonusů. Najdete mezi nimi televizní rozhovor s Frances Flahertyovou z roku 1960, dále její diskusi s kameramanem filmu, ukázky z dokumentu HIDDEN AND SEEKING, obrazově zvukovou koláž z dopisů kameramana Richarda leacocka, psaných v průběhu několikaměsíčního natáčení rodině. Nejkurióznějším bonusem pak je asi 20-timinutová ukázka z dokumentu THE LAND (1941), který Flaherty natáčel jako realistické zobrazení života zbídačených zemědělců. Než ale stačil film dokončit, došlo v důsledku blížící se války ke změně zemědělské politiky a film tak ztratil své poslání. Ani jeho zkrácená verze se pak do kin stejně nedostala.

Závěrem připomínám, že stručný profil Roberta Flahertyho a jeho tvorby naleznete na Nostalghia.cz v článku z února 2004 Robert J. Flaherty - tvorba skutečnosti.

[Na Nostalghia.cz publikováno 28. 5. 2004]



* * *
TOPlist


© 2002-2024 Nostalghia.cz
© 2002-2024 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]